O wydarzeniu
Zapraszamy na kolejny Wernisaż z muzyką. W październiku przyjrzymy się obrazom Tomasza Wiktora do dźwięków gitary Jakuba Kasperkiewicza.
Prace malarskie i rysunkowe prezentowane na wystawie Fonia stanowią wizualną metaforę komunikacji oraz współczesnych relacji międzyludzkich, wyrażonych w formie portretów. Portret, będący najsilniejszym odruchem wobec istoty bytu, pojawia się jako dominujący motyw w twórczości Tomasza Wiktora.
Fonia – fala dźwiękowa i wrażenie słuchowe, wszędzie obecne wokół nas, przede wszystkim traktuję jako powracający impuls do działań artystycznych. Szeroko wykorzystywane dźwięki, budujące różnorodne struktury i przestrzenie, można w pewien sposób zobrazować. Pojęcia takie jak przestrzeń, głębia, odbicie, powtórzenie, zniekształcenie, przekształcenie lub deformacja stają się uniwersalne do przełożenia ich na rozwiązania formalne w sztukach wizualnych.
"Moje działania artystyczne zazwyczaj koncentrują się wokół klasycznych rozwiązań, z wykorzystaniem powszechnie znanych technik. Czerpiąc inspirację z dawnych epok, prowadzę dialog z tradycyjnym kanonem piękna w malarstwie i rysunku. Prace stanowią przede wszystkim wizualną metaforę współczesnych relacji międzyludzkich, ujęte w formie prac portretowych, pełnią kluczową rolę w całej mojej twórczości. Portret, będący głęboko ludzką reakcją na istnienie, staje się dla mnie nieustannie powracającym motywem. Przywołane w pracach wspomnienia związane z ludźmi dają przestrzeń do refleksji nad dialogiem, emocjami i bliskością. Prace oparte na technikach takich jak: wielowarstwowe laserunki, eksperymenty z metalowymi podłożami i ich integracja w powierzchnię kompozycji, nawiązują do tradycji klasycznego malarstwa. Środki wyrazu w formie powtórzonych, rozmazanych i niedokładnych ujęć, odzwierciedlają moją fascynację złożonością ludzkiej percepcji i wrażeń wzrokowych, skupiając na sobie dwuaspektowy temat widzenia człowieka".
Tomasz Wiktor – urodzony w Nowym Sączu. Absolwent kierunku Malarstwo
na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2018 roku zrealizował dyplom w V Pracowni Malarstwa pod kierunkiem profesora Stanisława Kortyki oraz w Pracowni Technologii Malarstwa Sztalugowego, Organicznych Technik Malarskich i Mozaiki pod kierunkiem profesora Pawła Lewandowskiego – Palle. Od 2019 roku pracuje jako asystent w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i muzyką. Tworzy realizacje dotyczące budowania się relacji i przebiegu w komunikacji międzyludzkiej, ujęte w portretowej wypowiedzi. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Jest uczestnikiem ponad 160 wystaw zbiorowych oraz międzynarodowych sympozjów artystycznych w kraju i za granicą (Chitrashaala ’24 w Indiach; 9.Mehmet Nuri Göçen ’24 w Turcji oraz Malownicza Barbarka ’19,’23 w Toruniu).
Wybrane nagrody, wyróżnienia i nominacje:
2021 - III Nagroda „7. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. M.E Andriollego” NOK, Nałęczów.
2021 - Grand Prix „QUADRO ART”, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki, Łódź.
2020 - Wyróżnienie honorowe „X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów ‘2020”, Galeria Oficyna, Muzeum Kresów, Lubaczów.
2020 - Wyróżnienie honorowe „11. Międzynarodowe Biennale Miniatury”, OPK Gaude Mater, Częstochowa.
2020 - II Nagroda „IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego”, BWA, Bydgoszcz.
2019 - Wyróżnienie honorowe „XI Międzynarodowe Sympozjum Malarskie Malownicza Barbarka 2019”, Barbarka, Toruń.
2019 - Plebiscyt Publiczności „11. Triennale Małych Form Malarskich”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
2018 - Wyróżnienie honorowe – „Nagroda Eibisha 2018”, ”, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa.
2018 - Wyróżnienie „6. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Andriollego”, NOK, Nałęczów.
2018 - Grand Prix „10. Międzynarodowe Biennale Miniatury”, Gaude Mater, Częstochowa.
2018 - Nominacja do nagrody „Najlepsze Dyplomy ASP 2018”, Zbrojownia Sztuki, Gdańsk.
2016 - II Nagroda ex-aequo „Konkurs na Portret Fryderyka Chopina”, Muzeum Fryderyka Chopina, Pałac Gnińskich, Warszawa.
2015 - Nominacja do nagrody „Walter Koschatzky Kunst-Pries 2015”, mumok, Wiedeń, Austria.
Otwarcie wystawy poprzedzone będzie koncertem, na którym zagra gitarzysta znany w społeczności fanów ambientu – Jakub Kasperkiewicz.
Jakub mieszka we Wrocławiu. Używa gitary elektrycznej do tworzenia minimalistycznych i organicznych ambientowych pasaży, od czasu do czasu wdzierając się na terytoria space rocka. Improwizacja jest centralnym elementem jego kompozycji, które są przeznaczone do słuchania na żywo. Jest nieustannie rozdarty pomiędzy naturalnymi brzmieniami gitary a ich abstrakcyjnymi deformacjami. Jego debiutancki album “Astronomical Winter” ukazał się w 2022 roku nakładem Geology Records.
Prowadzenie - Ewelina Szczęsna
Wernisaż z muzyką Fonia jest wydarzeniem towarzyszącym: XIV Międzynarodowy Festiwal Ambientalny (16-17.11.2024 r.)
Miejsce
Wrocławski Klub Formaty, sala lustrzano-wielofunkcyjna
Dostępność
Wydarzenie dla osób pełnoletnich.
Zapisy
Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
sekretariat@wkformaty.pl
lub telefonicznie +48 71 789 33 20, wew. 4.
Uwaga! Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 osoby.
Data i godzina
Czas trwania
Bilety